Seksualno obrazovanje u skolama?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

da li je potrebno uvesti seksualno obrazovanje u skolama???

100% 100% 
[ 5 ]
0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]

Ukupno glasova : 5

Seksualno obrazovanje u skolama?

Komentar  Mario on Fri Jan 04, 2008 2:16 am

JA mislim da treba uvesti seksulano obrazovanje u srednje skole! ovo netreba biti tabu tema jer ocito u nasem drustvu imamo 2 skupine ljudi: one koji ne znaju nista o tome i one koji se prave da sve znaju a zapravo ni oni pola toga ne znaju. cinjenica je da se u danasnje vrijeme cure i momci odlucuju na sex mnogo mlađi nego ranije i da na sex pristaju prilicno jednostavno i brzo.
Da li je za to krivo drustvo i pritisak okoline ili je do omladine koja nezna sta bi sa sobom? po meni je to kombinacija brzog zivota, pritiska drustva, okoline i medija.....

Da li ste vi za seksualno obrazovanje u skolama?? da li je nase drustvo spremno za to? pisite o ovom. da vidimo sta mladi misle o ovj problematici....
Mario
Admin

Broj komentara : 420
Registration date : 2007-12-21

Vidi profil korisnika http://zeraja.forumj.net

Na vrh Go down

Re: Seksualno obrazovanje u skolama?

Komentar  Amra on Fri Jan 04, 2008 8:04 pm

Totalno sam za to zbog svima vec poznatih razloga.U nasoj drzavi samo jos ministarstvu za obrazovanje nije jasno da djeci taj predmet treba.Da li smo spremni kao drustvo da prekinemo tisinu o toj prici-iskreno mislim da nismo ali jednog dana ce i to da prestane.Nazalost mi prvo dozvolimo da nam se lose stvari dese pa tek onda reagujemo.Kada budemo imali masovnu pojavu maloljetnih trudnica ili sve cescu pojavu AIDS kod tinejdzera onda ce tek nekome da padne na pamet da je sexualno vaspitanje itekako potrebno.Ako se sjecate unazad 7-10 godina nigdje niste mogli vidjeti ni crtez o tome da se mladi odgovore od droge a danas kad stvarno s narkomanijom imamo problema pojavljuje se citav niz aktivnosti kako bi se mladi vratili na pravi put.To je zlatni primjer da nas moras prvo udariti u glavu da bi mi shvatili o cemu je rijec.Nije nam ni samo ministarstvo obrazovanja krivo,ljudi su postali letargicni za sve sto njih licno ne dodiruje-pricom to se ne moze desiti mom djetetu a sta me briga za one tamo a kad se desi onda prvo okrivljujemo sistem.Neko treba izvrsiti pritisak na ljude koji odlucuju o tome da li djeci treba ili ne taj predmet.Samo jos 1 napomena-mi zivimo u zemlji u kojoj je po zakonu dozvoljeno imati sex sa djetetom od 14 godina(i starijima od 14)ako je djete voljno da ima sex a niko od nas gradjana nije znao da taj zakon postoji do prije par mjeseci Shocked Mislim da bismo prvo trebali unistiti korov a onda raspravljati da li nam trebaju ruze.
Amra
Aktivan clan
Aktivan clan

Broj komentara : 142
Registration date : 2007-12-26

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Mario on Fri Jan 04, 2008 8:11 pm

Amra odlicno receno! Ma kod nas su ljudi jos uvijek zatucani i samo govore vidi sta se desilo tamo nekome. A kad se njima to desi onda frka. Roditelji koji imaju musko dijete puste da radi sta hoce. Kazu: nek radi sta hoce nece mi kopile donijeti kuci! fujj... a zenskoj djeci brane dosta toga a ono sto se brani to je najsladje... (meni su roditelji davno rekli sine ako budes pusio reci mi ja ti necu nista. to ti nije zdravo i ti to znas. sad ovo nije primjer za sex ali jest fina konverzacija izmedju djeteta i roditelja a da su rekli nemoj da te vidim ubicu te, istjerat iz kuce blabla bla ja bi garant danas pusio) tako je i sa ovim.
razgovor izmedju roditelja i djece i razgovor sa skolovanim ljudima iz te stuke je jako vazan. ali to ljudi ne spoznaju. ali kad im se obije od glavu onda frka...
Mario
Admin

Na vrh Go down

Komentar  Amra on Mon Jan 07, 2008 3:12 pm

Nisu krivi ni roditelji koji ne razgovaraju s djecom o tome.Oni su odrasli i zivjeli u nekom sasvim drugacijem svijetu od danasnjeg gdje ovi problemi sa AIDS-om i drogom nisu ni postojali.Nedavno sam gledala Vecernju skolu sa Zeljkom Pervanom gdje je bila ova tema oko odgajanja djeteta u Europi i kod nas-znaci slicnosti i razlike.Prema njemu slicnosti nije bilo Smile a razlike su da u Europi djete ima svoja demokratska prava,SOS liniju koju zove ako je uznemiravan Smile i razgovor s roditeljima dok je kod nas,npr.u njegovom slucaju bio sretan kad dobije ostatke hrane Laughing i zavrsna recenica-toliko sam pilecih vratova pojeo da sam naucio svirati usnu harmoniku na njima Laughing Laughing Laughing Laughing
Amra
Aktivan clan
Aktivan clan

Broj komentara : 142
Registration date : 2007-12-26

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Mario on Mon Jan 07, 2008 5:14 pm

Very Happy Very Happy haha dobar je! Ma shvatam ja i roditelje jer nije njima lako o tome pricati kad ni sami nisu nauceni o tome. Naravno ni omladina nece da se povjeri roditelju za problem nego prijatelju/ci . Razgovor sa roditeljima je jako vazan ali cesto mladi bjeze od tog razgovora. Nekim su roditelji isuvise strogi pa shvatam ako ne mogu sa njima da pricaju. Ali ako imas normalne, otvorene roditelje onda je potrebno sa njima porazgovarati.
A najbolje rjesenje je uvesti sex obrazovanje u skolu jer je svima lakse razgovarati sa strucnom osobom koja vas prvo nece napasti reci ti si lud i sl. nego ce vas saslusati, dati pravi savjet i sve ostalo..
Mario
Admin

Na vrh Go down

Komentar  Emily on Thu Jan 10, 2008 11:18 am

Ma sve je to bezzze - kad se sjetim gimnazije i jednog (citaj: jedinog) takvog predavanja, nikom bas nije bilo stalo do informacija koje su prezentirale sredovjecne tete u bijelim mantilima i debelim naocalama...
Ko bi ih shvatio ozbiljno, nama je to sve bila zezancija, treba s tim krenuti ranije i puno cesce kako bi mladi postali svjesniji i savjesniji.
Najbolje rjesenje bi bilo da se takva predvanja odrzavaju jednom sedmicno, da ucenici uzmu ucesca u predavanjima, pripremaju radove i slicno - takva predavanja bi sigurno imala vise odjeka.
Emily
Aktivan clan
Aktivan clan

Broj komentara : 119
Registration date : 2007-12-27

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Mario on Thu Jan 10, 2008 5:59 pm

Emily (citat):Ma sve je to bezzze - kad se sjetim gimnazije i jednog (citaj: jedinog) takvog predavanja, nikom bas nije bilo stalo do informacija koje su prezentirale sredovjecne tete u bijelim mantilima i debelim naocalama...
Ko bi ih shvatio ozbiljno, nama je to sve bila zezancija, treba s tim krenuti ranije i puno cesce kako bi mladi postali svjesniji i savjesniji.
Najbolje rjesenje bi bilo da se takva predvanja odrzavaju jednom sedmicno, da ucenici uzmu ucesca u predavanjima, pripremaju radove i slicno - takva predavanja bi sigurno imala vise odjeka.

Slazem se! i trrebalo bi dovesti kakve macke da to prezentuju da se muski dio malo nalozi hehe... pa da vidis sto ce da budu aktivni! ima da spreme referate i kad treba i kad netreba hehe Laughing Laughing
Mario
Admin

Na vrh Go down

hmm....

Komentar  Mario on Thu Jan 10, 2008 6:36 pm

Kao i većina tinjedžerki, Cheryl Tunney voli dječake, voli razgovarati s prijateljicama na internetu i izlaziti van, no ova 18-godišnjakinja ima prilično neobičan hobi.

Nakon što je sa 16 godina izgubila nevinost, u dvije godine je imala seksualne odnose s čak 50 različitih muškaraca koje je upoznala na internetu. Djevojka je također otkrila da se većini tih muškaraca ne sjeća niti imena.

"Obično poslije škole znam s prijateljicama otići u internetski kafić i tamo putem onlinea očijukati s dečkima", rekla je Cherly.

Ovo je otkriće zapanjilo njezinu majku Debbie, koja je za neobičan hobi svoje kćeri doznala tek u BBC-jevu dokumentarcu koji okuplja roditelje i djecu kako bi raspravljali o seksualnosti, piše Daily Mail. Gostujući tamo, i mama i kćer dobile su zadatak da na ploču napišu broj muškaraca s kojima su imale seksualne odnose.

"Nisam mogla vjerovati kada je mama napisala da je samo s trojicom spavala, a ima 45 godina. Tako se stvarno moja brojka 50 čini velikom", rekla je Cherly, te dodaje kako ne želi da ljudi imaju loše mišljenje o njoj, te da je ovaj razgovor učvrstio njezin odnos s majkom.

Cherly je također otkrila kako tijekom seksualnih odnosa ne koristi nikakvu zaštitu i da sve skupa ne traje duže od minute.

Evo oni imaju sex obrazovanje ali izgleda to mnogim ne dopire do usiju.....
Mario
Admin

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh